{f:translate(key: 'skiptomaincontent', extensionName: 'bootstrap_package')}

Najlepszy czas na zakup opału na zimę

Późna wiosna i wczesne lato to idealny czas na to, by - w dobrych cenach - zakupić opał na zimę. Jaki materiał będzie najkorzystniejszy? Choć z punktu widzenia właściciela budynku szczególnie istotna jest cena, uwagę zwrócić trzeba również na specyfikę i właściwości grzewcze poszczególnych materiałów.

Wybierając skład opału, warto kierować się przede wszystkim jakością energetyczną poszczególnych produktów. Ważne jednak, by dostosować materiał do konkretnych potrzeb. Niezależnie od wybieranego produktu, idealny termin na zakup opału na zimę to lato. Od czerwca do jesieni można liczyć przede wszystkim na materiały wyższej jakości. Wysoka temperatura powietrza przekłada się na jakość poszczególnych surowców - np. w przypadku wilgotności ekogroszku jej poziom spaść może z kilkunastu do zaledwie kilku procent. Podobnie jest w przypadku węgla. Lato wpływa na jego suchość, a co za tym idzie - wagę. Przy zakupie kilku ton pozwala to na realne oszczędności. Niemniej istotna jest szybka realizacja zakupów oraz bezproblemowy transport. Osoby zwlekające z zakupem np. do jesieni często są zaskakiwane przez nagły spadek temperatur.

Węgiel kamienny to kaloryczność

To przede wszystkim rozwiązanie ekonomiczne - wysoka sprawność spalania, która sięgać może w nowoczesnych technologiach nawet 90%. Przy stosunkowo niskiej, w porównaniu do wielu źródeł, cenie węgla kamiennego możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku. Ważne jednak, by materiał był wysokiej jakości. Kluczowa jest więc weryfikacja producenta pod kątem wartości opałowej. 

Kluczową wartością w przypadku węgla kamiennego jest jego typ energetyczny - to pochodna m.in. ciepłoty spalania oraz tzw. zdolności spiekania. Do kotłów budynków jednorodzinnych w pełni wystarczy surowiec, który skład opału oznacza typami 31-33. Warto również zwrócić uwagę na klasę opałową. Im jest ona wyższa, tym lepszy jest wskaźnik potencjalnie uzyskiwanego ciepła.

węgiel kamienny na placu

Ekogroszek, czyli ekologia

Węgiel, który sprzedawany jest w formie ziaren od 5 do 25 mm, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. Jednocześnie uznawany jest za korzystny dla środowiska. Stosowanie ekogroszku zalecane jest jednak nie tylko ze względu na ekologię. Specyfika technologiczna tego materiału sprawia, że ekogroszek jest nie tylko wydajny, ale i bezpieczny dla instalacji. Ta, będąc regularnie narażana na kontakt z np. siarką, może tracić na żywotności. Wysokiej jakości ekogroszek oferowany przez skład opału pozwala na dłuższe wykorzystanie przydomowego systemu grzewczego.

sprzedaż ekogorszku elgrom

Drewno opałowe - uwaga na wilgoć

Należy pamiętać, że bardzo duże znaczenie dla jakości drewna opałowego ma jego wilgotność. Składy opału oferujące drewno często sezonują je pod kątem uzyskania idealnej wartości. Drewno o wysokich wskaźnikach energii powinno być pozostawione na minimum rok - to pozwala na osiągnięcie w pełni satysfakcjonujących właściwości grzewczych.

Grab i jesion do kominka

Drewno przeznaczone bezpośrednio do domowego kominka nie musi spełniać takich kryteriów jak typowy opał. Około 30 cm kawałki muszą jednak być osuszone; najlepiej sprawdza się drewno o widocznej gęstości - twarde, mocne, pozbawione obniżającej wartości opałowe kory. Im bardziej drewno kominkowe wpisuje się w te założenia, tym bardziej jest kaloryczne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na ekonomikę. Ponieważ spalanie drewna w kominku odbywa się powoli i stopniowo - przy wykorzystaniu niewielkiego płomienia - materiał ten może być bardzo korzystny pod względem kosztów. Dzieje się tak jednak w przypadku umiejętnego wykorzystania ognia.

Drewno do kominka nie powinno pochodzić z drzew iglastych. Zawarta w nich żywica w procesie palenia stworzy we wnętrzu kominka specyficzną warstwę, którą trudno usunąć. Lepszym rozwiązaniem będzie drewno pozyskane z drzew liściastych. Najkorzystniejsze właściwości opałowe pod względem kaloryczności mają grab, jesion oraz buk.