Elgrom - Materiały Budowlane
Elgrom
Olsztyn
ul. Stalowa 4
Elgrom
Olsztyn
ul. Dąbrowskiego 4
Elgrom
Elbląg
ul. Zagonowa 9A
Elgrom
Gdynia
ul. Hutnicza 44
Elgrom
Białystok
ul. Elewatorska 29
Elgrom
Płock
ul. Kostrogaj 25
Elgrom
Węgiel i kruszywa
Elbląg

ul. Zagonowa 9A

Docieplanie ścian styropianem – trzy największe mity

Mit pierwszy: styropian jest delikatny

Istnieje wiele różnych typów styropianu, które różnią się od siebie trwałością. W jej skład wchodzi odporność na ściskanie (CS), zginanie (BS) oraz rozrywanie (TR). Im większa gęstość, a co za tym idzie, masa styropianu – tym lepsze są jego parametry wytrzymałościowe. Generalnie, nie zaleca się stosowania styropianów o masie mniejszej niż 11 kilogramów/metr sześcienny.

Warto wspomnieć, że styropian nie podlega biodegradacji i zachowuje swoje właściwości przez dziesięciolecia.

Mit drugi: styropian jest szkodliwy dla środowiska

Wiele osób chętnie podpiera się argumentem, że styropian, jako tworzywo sztuczne, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Prawdopodobnie żadna z nich nie wie o styropianowych ulach, wykorzystywanych w rolnictwie już od przeszło czterdziestu lat. Pszczoły doskonale się w nich czują, a przecież nie przebywałyby w środowisku niesprzyjającym zdrowemu rozwojowi. Jeśli więc im nie przeszkadza styropianowe otoczenie, nie powinien przeszkadzać również człowiekowi.

Mit trzeci: styropian to ryzyko wystąpienia pleśni

Mimo iż wielu „specjalistów” uważa, że styropian sprzyja powstawaniu pleśni, rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Profesjonalnie wykonana termoizolacja znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i grzyba – im lepiej ocieplony dom, tym wyższa temperatura ścian. Im wyższa temperatura ścian, tym cieplejsze powietrze w pomieszczeniu (które, w konsekwencji, może przyjąć więcej pary wodnej). Będąca pożywką dla pleśni, wykroplona para, znacznie częściej występuje we wnętrzach niedocieplonych.