{f:translate(key: 'skiptomaincontent', extensionName: 'bootstrap_package')}

NAJPOPULARNIEJSZE SPOSOBY DOCIEPLEŃ

Najpopularniejszą i najchętniej stosowaną metodą dociepleń jest wciąż styropian. Wykonane niemal w 98% z powietrza tworzywo, powszechnie uznawane jest za wyjątkowo skuteczny izolator. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na łatwość montażu oraz swoją niską cenę – zarówno względem samego materiału, jak i robocizny.

ZALETY STOSOWANIA STYROPIANU

Styropian ma jednak więcej zalet. Między innymi nie rozprzestrzenia on ognia, jednak i tu należy uważać, bo na ogół przeważnie dość łatwo się pali. Do plusów tego materiału śmiało można zaliczyć jednak jego lekkość oraz łatwość w obróbce. Wykazuje on także stosunkowo niską nasiąkliwość (np. w przeciwieństwie do wełny, która może nasiąkać szybko). Dodatkowo, na styropianie z powodzeniem stosować można każdy rodzaj tynku.

STYROPIAN A WEŁNA MINERALNA

Równie chętnie celem docieplania stosuje się wełnę mineralną, mimo że jej montaż może przysporzyć nieco więcej trudności. Ciężko natomiast porównać ją ze styropianem na przykład pod względem ciepła, jakie zapewnia. Zależy to bowiem między innymi od rodzaju surowców, jakie zostały użyte do produkcji obu materiałów, ich gęstości czy struktury. Te ostatecznie zadecydują o wartości współczynnika ciepła (warto wiedzieć, że im wyższy – tym większa będzie też cena).

INNE METODY DOCIEPLEŃ

Oprócz wskazanych, od lat stosowanych materiałów dociepleniowych, na rynku pojawiają się także nowoczesne materiały, takie jak polistyren ekstrudowany (tzw. XPS) czy pianka poliuretanowa. Tu jednak mowa już o wyższych kwotach, dlatego jeśli zależy nam na oszczędnym, a jednocześnie sprawdzonym sposobie, zastanówmy się, czy nie lepiej faktycznie zdecydować się na docieplenie styropianem.