{f:translate(key: 'skiptomaincontent', extensionName: 'bootstrap_package')}

KŁADZENIE TYNKU – RĘCZNE CZY MASZYNOWE?

TYNK RĘCZNY

Tynki ręczne rozrabiane są za pomocą wody, a nanoszone kielnią bądź pacą. Ich układanie trwa znacznie dłużej niż w przypadku kładzenia tynków techniką maszynową. Taki sposób może więc sprawdzić się jedynie w przypadku niewielkich pomieszczeń.

TYNK MASZYNOWY

Tynki maszynowe nanoszone są za pomocą agregatu, w którym wcześniej rozrabiana jest masa. Następnie, za pomocą węża, masę taką nanosi się na ścianę. Kolejno, wygładza i zaciera się ją, jednak już ręcznie. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku ścian o większej powierzchni, które nie posiadają wielu otworów, wnęk czy też glifów.

RODZAJE TYNKÓW

Najczęściej występujące rodzaje tynków to tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe.

  • Cementowe – powstają w wyniku zmieszania wody, cementu oraz piasku. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich przeznaczeniem są głównie pomieszczenia, w których występuje większa wilgoć, czyli np. kuchnia lub łazienka. Tynki cementowe trudne są do rozrobienia, w związku z czym raczej nie stosuje się ich do tynkowania maszynowego.

  • Cementowo-wapienne – to z kolei mieszanka wody, cementu, piasku oraz wapna. Mogą być także dodatkowo urozmaicane, co ma zwiększyć trwałość masy. Tynk taki świetnie tłumi hałasy oraz doskonale akumuluje ciepło. Może stanowić on bezpośrednie podłoże do malowania. Stosowany zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach. Odporny jest na uszkodzenia mechaniczne.

  • Gipsowe – są połączeniem gipsu, modyfikatorów oraz wody. Nadają się do wnętrz budynków – zarówno suchych, jak i wilgotnych. Ich warstwa przepuszcza wilgoć, dzięki czemu poprawia mikroklimat pomieszczeń. Są one doskonałą bazą pod malowanie. Świetnie sprawdzają się na powierzchniach wykonanych z betonu, żelbetonu oraz powłok ceramicznych. Przy ich stosowaniu, warto jednak pamiętać o użyciu preparatów antykorozyjnych, gdyż gips może powodować korozję metalu.