Elgrom - Materiały Budowlane
Elgrom
Olsztyn
ul. Stalowa 4
Elgrom
Olsztyn
ul. Dąbrowskiego 4
Elgrom
Elbląg
ul. Zagonowa 9A
Elgrom
Gdynia
ul. Hutnicza 44
Elgrom
Białystok
ul. Elewatorska 29
Elgrom
Płock
ul. Kostrogaj 25
Elgrom
Węgiel i kruszywa
Elbląg

ul. Zagonowa 9A

Komin stalowy – zalety i zastosowania

Zalety

Stalowe kominy zawdzięczają swoją pozycję i popularność licznym zaletom. Można dopasować je do każdego rodzaju paleniska – od domowych kominków i kotłów na węgiel bądź ekogroszek, po przemysłowe instalacje ciepłownicze oraz systemy odprowadzania spalin. Dla przeciętnego użytkownika liczy się jednak łatwy montaż, możliwość dostosowania kominów do indywidualnych potrzeb, długowieczność, a także walory dekoracyjne.

Zagrożenia

Mimo iż wyjątkowo trwałe, kominy stalowe nie są elementami niezniszczalnymi. Przede wszystkim powinny być dobierane zgodnie z przeznaczeniem, różnią się bowiem odpornością na temperaturę. Podczas gdy komin do kominka pracuje (na sucho) przy temperaturze 600 stopni Celsjusza, komin do kotła kondensacyjnego (mimo iż odporny na kondensat) źle znosi temperatury przekraczające 200 stopni. Dodatkowo, stal, z której są wykonane, źle reaguje na działanie związków chloru oraz fluoru, obecnych m.in. w pralniach.

Obowiązki

Polskie prawo wyraźnie zaznacza, że każdy nowo oddany do użytku komin, musi skontrolować mistrz kominiarski. Kominy połączone z urządzeniami na paliwo stałe powinno się czyścić cztery razy w roku, na paliwo płynne i lotne – dwa razy w roku, zaś kominy wentylacyjne – raz na rok. Do ich czyszczenia należy wykorzystywać wyłącznie profesjonalny sprzęt, wyposażony w szczotki z nierdzewnej stali.